Özçolak Harası

SMART ROBIN'İ TANIYALIM

SMART ROBIN den bahsetmeden önce tüm dünyanın aynı lakabla tanıdığı THE BOSS yani DEEP IMPACT e biraz bakalım..

Babası SUNDAY SILENCE dan aldığı bayrağı TRIPLE CROWN yaparak dahada yukarılara taşımış olması ve aygırlık kariyerinde 101 tane Grup yarışı kazanan yavru vermesi ayrıca PRIVATE aşım ücreti DEEP IMPACT i çok özel kılıyor.

Koşan taylarının inanılmaz dereceler yapmasının ardında ne olabilir diye düşünüyor insan

Nedir DEEP IMPACT i bu kadar özel yapan?

Hepimizin bildiği gibi HALO (cosmah) ile NORTHERN DANCER (natalma) in anneleri kardeştir.
Bu kısrak inbreedingi (Rasmussen Factor)ile Japon atçılığı büyük ivme kazanmıştır.Sayısı belli olmayan şampiyonlar çıkaran COSMAH / NATALMA kısrak inbreedingine TOM ROLFE gibi muhteşem bir kısrak babasının kızkardeşinden olma ALZAOeklenmiştir.Buda yetmezmiş gibi HYPERICUM-HIGHCLERE adlı AYGIR FABRİKASI olan anne hattıda eklenince ortaya DEEP IMPACT gibi mükemmel bir yarış makinası çıkmıştır.

NATALMA 7 COSMAH = Hemen kısa bir turla bu kısrakları nerelerde gördüğümüze bakalım.

Victory Gallop , Divine Light , Machiavellian , Orpen , Lemigrant . Fusaichi Pegasus,Southern Halo , Rainbow For Life ,Tale Of Ekati,Rakeen,Sligo Bay,Pine Bluff,Campanologist,Maris Book….Abartmıyorum bu sayı 100 den fazla ve sadece aygırların bir kısımını yazdım.

Lafı uzatmadan gelelim DEEP IMPACT in anne hattına…Burada tanıdık isimleri göreceğiz ve bazı zor görünen denklemlerinde gayet kolay olduğunu anlayacağız.

BANKNOTE,NAYEF,JEREMY,NASHWAN,UNFUWAIN,CASTLE RISING,AUROEOLE ve ROUND TABLE

Ülkemizde kısa süre aygırlık yapmasına rağmen 2 GAZİ kazanan at veren Divine Light ile Castle Rising sadece 1 kez buluştu ve SHIERO adlı kısraktan TWINSEA çıktı.Pedigrisinin içerisinde gizli bir DEEP IMPACT olması TWINSEA nin şuan yükselen başarısının sırrı olarak açıklanır.

SMART ROBIN in pedigrisine açmaya başlarken,onun 2400mt çimde 2.24.40 ve 2500mt çimde 2.30.60 gibi rekor dereceler yaptığını bir kenara not edelim.

SMART ROBIN in anne hattı tüm dünyaca kabul edilmiş kısrak babalarından oluşuyor. LYPHARD – NIJINSKY – KEY TO THE MINT—RAISE A NATIVE i anlatmaya başladığımızda buna sayfalar yetmeyecektir.O yüzden hepimiz bu muhteşem dörtlüyü iyi bildiğimiz için bu konuyu geçiyorum.

Geldik en önemli konuya…

Bana göre yetiştiriciliğimizdeki ana problemlerden biri bu.Aygırlarımızın çoğunun anne hatları sınıf aygırlar çıkaramamış ve bu yüzden babadan gelen etkili kan hatlarının aktarımında zorluklar yaşıyoruz.Aygır üreten bir familya ile başarıya çok daha kolay ulaşacağımıza eminim.

DINNER PARTNER kısrak sülalesi !

Daha önceki KANEKO yazılarımızda LADY CONFEY adlı kısraktan bahsetmiştik.Man O War ile eşleşmesinden Belmont Stakes galibi AMERICAN FLAG çıkmış ve RAISE A NATIVE nin pedigrisinde etkin şekilde yer alıyor demiştik.

Dinner Partner in 2. annesi , AMERICAN FLAG ile ¾ kardeştir.Küçük bir ekleme ile yolumuza devam edelim. Dinner Partner in 2.annesinin, AMERICAN FLAG ile yakın akraba olmasına ek olarak ünlü kısrak babası Tom Fool u eklememek asla olamaz.Dikkatle bakacak olursak SRI PEKAN ın kısrak babası olan SON ANGE nin pedigrisindede aynı isimleri göreceğiz..

NATIVE PARTNER adlı kısraktaki LADY CONFEY kısrak inbreeding i ile SMART ROBIN anne hattı dahada güçlenmekte ve babadan gelen aktarım kolaylaşmaktadır.

Konu yine dağıldı hemen toparlayalım !

(7) numara olarak adlandırılan DINNER PARTNER familyasından DANCE IN THE DARK–FORMIDABLE—ARAZI—EXCHANGE RATE—NOVERRE—SWISS ACE—AJDAL—SUZUKA MAMBO—JOYEUX DANSEUR—FABULEUX DANCER—JIM FRENCH—SABRE DARGENT—GRACIOSO—EAGLE CAFE—FEDERALIST—PIVOTAL gibi aygırlar çıkmıştır.

SMART ROBIN in babasını , kısrak babalarını ve anne hattını kısa bir tur yaparak tanıdık.

Şimdi SMART ROBIN ile eşleşecek kısrakların , hangi kısrak inbreedingini (rasmussen factor) yapabileceğinden bahsedelim

HIS MAJESTY (flower bowl)– TOM ROLFE (pocahontas)– THE MINSTREL (flaming page)—BANKNOTE,JEREMY,NASHWAN,NAYEF,UNFUWAIN,CASTLE RISING,AUREOLE,ROUND TABLE (Highclere)

EAGLE EYED,VICTORY GALLOP,UNACCOUNTED FOR,BANKNOTE adlı aygırların kızları kısrak inbredingi yapılabilir

Kısrak inbreedingi yapabileceğimiz diğer hatlar Dinner Partner familyasından türemiş aygırlar ve Dinner Partner familyasından gelen kısraklardır.

SMART ROBIN e hangi kısrakları çekelim !!!

Danzig üzerinden gelen EAGLE EYED—DANEHILL—CAPE CROSS–GREEN DESERT—SEA HERO—JEREMY—ROCK OF GIBRALTAR—DUKE OF MARMALADE—DANSILI—DANEHILL DANCER

Roberto üzerinden gelen SRI PEKAN , RED BISHOP , SILWER HAWK , DYNAFORMER

Turn To-Habitat üzerinden gelen DISTANT RELATIVE – LUXOR

Never Bend üzerinden gelen WIN RIVER WIN—RIVER SPECIAL—DOYOUN–MY WOLGA BOATMAN

Gone West üzerinden gelen ROYAL ABJAR—WEST BY WEST—BANKNOTE—ZAFONIC—ZAMINDAR

Nureyev üzerinden gelen PIVOTAL–KANEKO–CAPTAIN RIO–COSSACK GUARD

Aspidistra kısrak hattına sahip GREAT ABOVE–UNBRIDLED–UNBRIDLEDS SON—BERNARDINI—VICTORY GALLOP

Deputy Minister üzerinden gelen DEHERE—ALWAYS A CLASSIC—TOUCH GOLD—AWESOME AGAIN—FOREST CAMP—SALT LAKE

Mr Prospector izerinden gelen VICTORY GALLOP—GRAND SLAM—KINGMAMBO—OKAWANGO—MISWAKI—MUJTAHID—WOODMAN—SEEKING THE GOLD—GREEN GÖNEN

Storm Cat üzerinden gelen PERFECT STORM—MOUNTAIN CAT—GIANTS CAUSEWAY—TALE OF THE CAT

Aynı çapraza sahip olan MARLIN ve UNACCOUNTED FOR

Sadlers Wells üzerinden gelen SUN MUSIC—REVOQUE–HELLISIO–POWERSCOURT–GALILEO

Blushing Groom üzerinden gelen BIN AJWAAD—RAINBOW QUEST—YONAGUSKA–AVANGARD

CARO—KALAMOUN hattından gelen ve mutlaka KIR olması gereken kısraklar

SMART ROBIN pedigri açılımı çok daha uzun fakat sizi daha fazla yormak istemediğim için kısa kestim.Sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Aşım sezonunun Sağlık , Bereket , Başarı dolu geçmesini diliyorum.

Tarık Tekçe

Özçolak Harası

Önemli Linkler